Svetovni dnevi hrane nas spremljajo že 37 let in le  počasi spreminjamo naše dojemanje hrane, pomen hrane in oskrbe z njo. Vsak leto, vsaj na ta dan, se hrane spomnimo na zelo ciljan način.

Letošnji slogan Svetovnega dne hrane 2018 je »Naša dela so naša prihodnost«.

Svetovni dan hrane  praznujemo od 16. oktobra 1945 ko je bila v okviru Združenih narodov ustanovljena svetovna organizacija za hrano in kmetijstvo FAO. Zato na ta dan, vse od leta 1979, praznujemo SVETOVNI DAN HRANE.

Svetovni dan hrane nam ponuja priložnost za razmislek, saj je na svetu več kot 820 milijonov kronično podhranjenih ljudi. OD tega je podhranjenih 151 milijonov otrok mlajših od 5 let. Kar 2 milijardi ljudi na svetu ima prehrano osiromašeno zaradi pomanjkanja vitaminov in mineralov, ki so nujno potrebni za zdravje. Svetovni cilj je, da bi do leta 2030 odpravili lakoto. Poleg podhranjenosti prebivalstva pa je na drugi strani več kot 1,4 milijarde ljudi prekomerno hranjenih, izmed teh pa je kar ena tretjina debelih – z visokim rizikom srčno žilnih obolenj, diabetesa in ostalih zdravstvenih problemov.

Problem pa ni samo pomanjkanje hrane, problem je  še vedno preveč zavržene hrane iz naših gospodinjstev, ki pristane v smeteh. Razmislimo tudi o tem.

Prav je, da se zavedamo, da je Slovenija ena izmed redkih držav, ki ima organiziran sistem prehrane otrok in mladostnikov. A znamo to ceniti?

Naj bo letošnji svetovni dan hrane spodbuda in priložnost za vse nas, da razmislimo o našem odnosu do hrane, o našem ravnanju s hrano.

Za popestritev dneva, pa vas vse tiste, ki si upate, vabimo v glavnem odmoru, v avlo šole, na tekmovanje v lupljenju jabolk (fotografije).

Zmagovalca čaka sladka nagrada.