V soboto, 6. 10. 2018, smo se učenci izbirnih predmetov matematične delavnice 7, nemščina 8, likovno snovanje 1, 2 in 3, gledališki klub in šolsko novinarstvo skupaj z njihovimi mentoricami odpravili na strokovno ekskurzijo v Furlanijo-Julijsko krajino (fotografije). Prvi postanek je bil v mestu Devin, kjer smo si ogledali tamkajšnji grad, ki je zgrajen na kraškem grebenu in se strmo spušča v morje. Ob gradu smo si ogledali še t. i. Belo skalo, ki naj bi po številnih legendah spominjala na zakrito žensko, pokukali pa smo tudi v bližnji bunker. Iz Devina smo se odpeljali v obmorsko mestece Gradež. »Mesto umetnikov« nas je prevzelo s čudovitimi hišami, z zanimivimi ulicami in s peščeno plažo. Ekskurzijo smo nadaljevali v sosednjem Ogleju, ki je bil nekoč eno največjih in najbogatejših rimskih mest; danes pa je na seznamu Unescove svetovne dediščine. Naš zadnji postanek je bil v Spilimbergu, ki po svetu slovi po šoli mozaikov. Ogled te šole in umetniških del nas je vse navdušil. Polni novih spoznanj in nepozabnih doživetij smo se v poznih popoldanskih urah poslovili od naše zahodne sosede in se odpeljali proti domu.